
Kongoveteranene m/ besøk av regissør og debatt
Virvelfilm presenterer en dokumentarfilm av Erik Martiniussen.
Unge norske soldater ble helt uforberedte sendt ut i en konflikt de ikke visste noe om.
Denne filmen forteller om et hittil ukjent kapittel i norsk etterkrigshistorie: På 1960-tallet ble et trettitalls norske og svenske piloter og maskinister sendt til Kongo for å tjenestegjøre for FN og freden. De ble sendt på livsfarlige oppdrag, men visste lite eller ingenting om hva de gikk til.

I Kongo møtte de raskt krigens grelle ansikt. For første gang forteller veteranene om hva de opplevde: Om dramatiske redningsoperasjoner og venner som satt i krigsfangenskap. De risikerte eget liv for FN og freden, men da de kom hjem ble de glemt.
Filmen handler om individuelt mot, men også om hvordan vi som samfunn sviktet FN-veteranene da de kom hjem.
Regissør Erik Martiniussen vil være til stede og presentere filmen, samt delta i debatten etter filmen.
Om debatten:
Siden opprettelsen i 1945 har FNs Sikkerhetsråd igangsatt over 70 fredsbevarende operasjoner, hvorav 12 fortsatt er aktive. Gjennom årene har konfliktene endret karakter og med det har oppdragene blitt stadig mer komplekse.
Vi spør
- Er FN fortsatt relevant for å bevare verdensfreden?
- Hva er status i dag for FNs fredsbevarende operasjoner?
- Hva skjer med Norges forhold til FNs fredsbevarende operasjoner?
Panelet
Erik Martiniussen | journalist, forfatter og filmskaperen bak «Kongoveteranene»
Gunhild Hoogensen Gjørv |professor i sikkerhetsstudier ved UiT – Norges arktiske universitet
Stian Kjeksrud (deltar digitalt)| førsteamanuensis ved Forsvarets høgskole, seksjon for internasjonal virksomhet
Møteleder
Kine Olsen | seniorrådgiver, FN-sambandet