Å LEVE, DET ER Å ELSKE
Bo Widerbergs Oscarnominerte mesterverk fyller 25 år!
Det er 1943. Den 15 år gamle skoleeleven Stig innleder et kjærlighetsforhold med sin lærerinne Viola på en skole i Malmø. Viola er 37 år og gift, men det lidenskapelige forholdet til hennes elev fyller henne med spenning og forbudet følelser, i et ellers grått og trist liv.
Å LEVE, DET ER Å ELSKE rørte både kritikere og publikum da den hadde premiere i Sverige høsten 1995. Den gikk siden hen til å vinne flere priser på noen av verdens største filmfestivaler, inkludert Sølvbjørnen ved filmfestivalen i Berlin i februar 1996. Den gjorde storeslem under svenskenes største filmprisutdeling Guldbaggen, hvor den vant prisene for beste film, beste regi og beste birolle til Tomas von Brömssen. Samme året ble den også nominert til Oscar for Beste utenlandske film.
Den viste seg også å bli Bo Widerbergs siste film, da han døde i 1997. Widerberg ville fylt 90 år i 2020 og hans siste og kanskje aller vakreste film har 25-års jubileum i år.