
Kult og kort for stort og smått
Foto: Ingun A. Mæhlum
I årene før Charlie Chaplin briljerte på lerretet, var filmklovner som Zigoto, Robinet og Lille Moritz de store stjernene. Mellom 1909 og 1913 laget disse franske og italienske komikerne en rekke oppfinnsomme og provoserende filmer (som i sin tur inspirerte Mack Sennetts Keystonekomedier). Her er det full rulle: tog som raser gjennom byen; hus fulle av unger; apekatter som hopper rundt og river inventaret i stykker; syklister som krasjer med alt og alle. Filmene var vanvittig populære og ble distribuert til hele verden, og den dag i dag finnes nydelig fargelagte og knivskarpe 35mm-kopier av dem i Jean Desmet-samlingen ved det nederlandske filminstituttet EYE. Takket være EYEs bevaringsarbeid kan vi presentere et program med åtte elleville komedier. Filmene er valgt av Ben Model, som også akkompagnerer på piano.
Une partie de tandem (Tandemsykkelen)
Frankrike 1909
Et par drar på tur med sin nye tandemsykkel, men nybegynnere som de er kjører de rett inn i folk, en fortausrestaurant og til slutt i elva.
Le bateau de leontine (Leontines båt)
Regi: Romeo Bosetti
Med: Sarah Duhamel
Frankrike 1909
5 minutter
En liten jente er hjemme alene. Fast bestemt på å leke med pappas lekebåt ender hun med å oversvømme hele bygården...
La police de l’an 2000 (Årets politi 2000)
Med: Eugene Breon, Clement Mige, Marcel Perez
Frankrike 1910
6,5 minutter
I en fjern framtid utfører fransk politi sitt arbeid fra et luftskip. Tyver og løshunder kan ikke føle seg trygge!
Singe de Petronille (Petronilles ape)
Regi: Romeo Bosetti
Med: Sarah Duhamel
Franrike 1913
7 minutter
En hushjelp hos en middelklassefamilie tar med seg sitt nye kjæledyr på jobb – en apekatt. Snart raserer den hele huset.
Zigoto et lalocomotive (Zigoto og lokomotivet)
Regi: Jean Durand
Med: Lucien Bataille, Ernest Bourbon, Alphonse Foucher, Gaston Modot
Frankrike 1912
6 minutter
Da togingeniørene streiker, blir Zigoto hyret inn i stedet. Han kjører lokomotivet av sporet, og vel så det.
Wily roi des consierges (Vaktmestrenes konge)
Med: Willy Sanders
Frankrike 1912
5 minutter
En liten gutt får ansvar for å passe på en bygård i Paris. Han terroriserer naboene med skurkestreker – helt til han blir tatt.
L’abito bianco di Robinet (Den hvite dressen)
Regi: Marcel Perez
Med: Fabre
Italia 1911
4 minutter
Robinet går en tur i den nye hvite dressen sin, men støter raskt på en maler, og så en kulltransport. Hvordan skal han greie å holde dressen ren?
Little Moritz demande Rosalie en mariage (Lille Moritz frir til Rosalie)
Regi: Romeo Bosetti
Med: Maurice Schwartz, Sarah Duhamel
Frankrike 1911
6 minutter
For å vinne Rosalies hjerte må pysa Lille Moritz manne seg opp, og begynner å ta boksetimer. Snart blir han en ustyrlig slåsskjempe som smadrer alt og alle rundt seg.
BEN MODEL
Manhattan-bosatte Ben Model har rukket å bli en institusjon for Stumfilmdager i Tromsø – i år spiller pianisten under lerretet for åttende gang. Ben er en kapasitet i stumfilmverdenenen i kraft av sin erfaring, sin entusiasme, sin kjærlighet til filmen: Han har spilt fast ved visninger på Museum of Modern Art (MoMA) i New York siden 1986. Han har kuratert en rekke utstillinger om film. Han har dirigert egne komposisjoner for symfoniorkester, og spilt til utallige visninger – av Keaton, Chaplin og Lloyd – på piano og orgel. Musikalsk sverger han til en blanding av komposisjon og improvisasjon, solid plantet i den tidlige tradisjonen, men med klare nikk til mer moderne musikk.
Forestillingen arrangeres i samarbeid med Tromsø Barnefilmklubb.